A mesterséges fény forradalmasította az életünket. Bárhol és bármikor dolgozhatunk, így még hatékonyabbak lehetünk. De vajon ez azt is jelenti, hogy egészségesebbek vagyunk? Az egészséges és hatékony életritmus fenntartásához szükségünk van a nappali fény természetes változására. A zárt térben, rossz fényviszonyok között végzett munkától fáradtnak, lehangoltnak és kedvetlennek érezhetjük magunkat.
Félhomály az irodában, sötét tárgyalótermek és mesterséges fény késő estig – modern társadalmunkban egyre távolabb kerülünk természetes környezetünktől. A természetes fény biológiai ritmusunk egyik legfontosabb energiaforrása. A napfény hiánya komoly zavart okozhat a nappali és éjszakai ritmusunk („biológiai óránk”) működésében, továbbá jelentős mértékben ronthatja a teljesítményünket és az általános közérzetünket.
A modern munkakörnyezetek világítási megoldásai olyan tervezést igényelnek, amely elősegíti a kreatív gondolkodást, emellett ösztönzi a magas szintű koncentrációt munkavégzés közben. Az emberközpontú világítás (HCL) az emberekre és a természetes fény iránti igényükre helyezi a hangsúlyt. Az ilyen világítás egyszerre adaptív, egészséges és hatékony.
A megfelelő időben, a megfelelő fény mellett az emberközpontú világítás (HCL) olyan munkakörnyezettel jár, amely vizuális, biológiai és érzelmi hatásaival szimulálja a természetes fény változásait. Azért, hogy ezt elérjük, a lámpatesteket intelligens vezérlőrendszer irányítja, megfelelő világítási profilok mellett.
A színhőmérséklet- és megvilágítási szintek révén az emberközpontú világítás olyan módon képes szimulálni a természetes fény változásait, hogy összehangoltan működjön cirkadián ritmusunkkal, azaz a belső óránkkal. Míg a semleges vagy hidegfehér színhőmérséklet energiával tölt fel a reggeli órákban, a melegfehér fény ideális az esti ellazuláshoz. Az emberközpontú világítás támogatja egészségünket, hozzájárul a jó közérzethez, és fokozza teljesítményünket.
Az emberközpontú világítás az Ön legértékesebb erőforrásaira, az alkalmazottaira is jó hatással van. Ez a hatékony munkavégzésben is visszaköszön.
Forrás: At Kearney, Quantified Benefits of Human Centric Lighting, (2015)
Szeretne közös projektekről beszélgetni? Szeretne tudományos témákról beszélgetni?